044 360 17 95

info@vegazin.com.ua

Новини та блог

Спреї, креми, аерозолі значно псують повітря у містах

Це не просто пахне! Дослідження повітря показало, що випаровування дезодорантів, сонцезахисного крему і спрею від комах відповідальні за половину смогу в Нью-Йорку та інших великих міських районах США.

Трохи про користь оливкової олії

Багато хто використовує оливкову олію в домашній кухні, косметології, кулінарії, але мало хто знає про користь цього масла і тим більш про цікаві факти. Між тим, окрім необхідних жирних кислот, оливкова олія містить вітаміни К і Е, а також потужні антиоксиданти, які знижують ризик розвитку хронічних захворювань.

Кормові банани — міф

Іноді можна почути думку, що в наших магазинах продаються, в основному, кормові сорти бананів. Подейкують, що саме поширені на прилавках великі банани не для людей, а для годівлі тварин. А в їжу годяться тільки сорти з маленьким плодом. Розберемося, чи так це насправді.

Це не просто пахне! Дослідження повітря показало, що випаровування дезодорантів, сонцезахисного крему і спрею від комах відповідальні за половину смогу в Нью-Йорку та інших великих міських районах США.

  • Ароматні предмети особистої гігієни містять інгредієнти, випаровуються, з викопного палива.
  • Дослідження показало, що ці продукти сприяють виникненню смогу у великих містах США.
  • Різні аерозолі та креми э джерелом майже половини з 78% летючих органічних сполук (ЛОС) від людей, що знаходилися в Нью-Йорку в 2018 році.
  • Такі ж вимірювання командою дослідників були проведені в менш населеному місті — Боулдері, штат Колорадо. Тут ЛОС від людей склали 42%, а 58% — від транспортних засобів.

Погодьтеся, значна цифра.

Спреї, креми, аерозолі значно псують повітря у містах

Приходить літо, і багато хто починає активно використовувати дезодоранти, сонцезахисні креми, спреї від комах, але, мабуть, ніхто і не думав про те, що такі, здавалося б, нешкідливі продукти, які покликані зробити наше життя комфортніше, відповідальні за величезну кількість смогу, що нависає над містами.

Нове дослідження, проведене Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), показало, що інгредієнти, які випаровуються, використовувані в таких ароматних товарах, зазвичай отримують з викопного палива. Оскільки мільйони людей використовують ці продукти в безпосередній близькості один до одного, частинки значно збільшують шкоду озону — навіть більше, ніж рух транспорту.

Проби повітря в Нью-Йорку збиралися протягом 2018 року. Після перевірки виявилося, що засоби особистої гігієни генерують майже половину з 78 відсотків летючих органічних сполук, що знаходяться в повітрі.

За словами одного зі співавторів дослідження CIRES, вченого Георгіоса Гкацеліса, який з самого початку скептично ставився до припущення про те, що споживчі товари можуть грати таку велику роль в забрудненні атмосфери, він був ошелешений результатом. Здавалося, що саме машини повинні бути основним джерелом ЛОС. Але після результатів, які показали прилади, картина перекинулася з ніг на голову.

У своєму дослідженні, опублікованому в Proceedings of the National Academy of Sciences, вчений використовує дані, отримані в Нью-Йорку для вивчення інших міст, таких як Лос-Анджелес і Лас-Вегас.

Використовуючи раніше отримані дані, згідно з опублікованими раніше в «Науці про навколишнє середовище і технологіях», команда об'їжджала міста на південному заході США в мобільних лабораторіях, проводячи наземні вимірювання, щоб визначити, скільки ЛОС доводиться на продукти особистої гігієни.

Леткі органічні сполуки є основним інгредієнтом утворення приземного озону (або «поганого» озону) і, в основному, містяться в хімічних речовинах, вироблених людиною: складових фарб, фармацевтичних препаратів, товарів особистої гігієни. Вони виділяються у вигляді газів, які можуть викликати проблеми зі здоров'ям у людей будь-якого віку, які страждають захворюваннями легень, такими як астма.

Метт Коггон, вчений CIRES, що працює в NOAA, сказав у своїй заяві: «Важливим висновком є ​​те, наскільки збільшуються викиди ЛОС від споживчих товарів у міру збільшення щільності міського населення, і наскільки ці хімічні речовини дійсно мають значення для утворення озону».

Також аналогічні вимірювання були проведені в Боулдері, штат Колорадо, з населенням 329 316 осіб (для порівняння, на Манґеттені проживає близько 1,63 мільйона чоловік), щоб порівняти, чи покаже місто з меншою щільністю населення такі ж результати.

Згідно отриманих даних, споживчі товари, що містять ЛОС, як і раніше становлять 42% в атмосфері. Хоча тут 58% складають продукти згоряння автомобільного палива.

Коггон сказав, що існуючі моделі обчислення якості повітря не точно відображають картину кількості викидів, хімічний склад атмосфери, на який впливають і вищезгадані товари народного споживання. І ці моделі слід оновити, щоб максимально відобразити вплив ЛОС на якість повітря в містах. Відповідно, може знадобитися розробка нових стратегій контролю джерел ЛОС, особливо в тих районах, де забруднення повітря «поганим» озоном є проблемою.

Інша група дослідників з Гарвардського університету в лютому 2021 року опублікувала дані, в яких ще більш докладно відображалися наслідки забруднення повітря. Використовуючи адреси 63 мільйонів дорослих в США у віці 65 років і старше, було встановлено, що забруднене повітря може збільшити ризик захворювань серця і легень від підвищеного вмісту твердих частинок, діоксиду азоту (NO2) і приземного озону (O3).

«Довгострокову дію забруднення повітря було пов'язано з підвищеним ризиком госпіталізації з серцево-судинними та респіраторними наслідками згідно з адитивною шкалою серед населення похилого віку США», — заявили дослідники з Harvard TH Chan School of Public Health в Бостоні.

Збільшення рівня твердих частинок, діоксиду азоту та озону було прямо пов'язане з тисячами додаткових надходжень до лікарні щороку. Забруднення повітря слід розглядати як фактор ризику серцево-судинних і респіраторних захворювань. І такий ризик зберігається навіть на рівнях нижче діючих національних та міжнародних норм. Дослідники також порівнювали з тим, перенесли вони серцевий напад, інсульт, фібриляцію передсердь і пневмонію.

За мотивами статті Стейсі Лібератор для dailymail.com

Посилання на дослідження:

https://research.noaa.gov/article/ArtMID/587/ArticleID/2783/Fragrant-consumer-products-a-key-source--of-ozone-forming-pollution-in-New-York-City
https://www.pnas.org/content/118/32/e2026653118
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.0c05471